Bli medlem
Bergenshallen
Man-Tor  16.00->22.00
Fredag      STENGT
Lørdag      14.00->18.00
Søndag      15.00->19.00
Vestveggen
Man-Fre  09.00->22.00
Lørdag      09.00->18.00
Søndag      10.00->20.00
Bryggeriet
Man-Fre  16.00->22.00
Lørdag      11.00->19.00
Søndag      12.00->20.00
Årskort/månedskort gir tilgang mellom 07-23 alle dager

Sjekk driftsmeldinger for endringer
news-banner

NM i para, speed og ledklatring i Bergen 20-21. november

NM i klatring
Oppdatert 04.11.2021

motionmailapp.com

Vi er i gang!

FØLG LIVESTREAM AV NM HER

ALLE KVALIFISERINGSRESULTATER FRA LED OG PARA FINNER DU HER

Årets NM i para, speed og ledklatring er like om hjørnet og vi gleder oss til å ønske velkommen til Vestveggen helgen 20-21. november! Til sammen skal det konkurreres i hele 16 klasser i led og paraklatring i tillegg til NM i speed så det blir en hektisk helg med mange nye norgesmestre, oppturer og nedturer. Vi er en stor gjeng som står på og jobber for at dette arrangementet skal bli en suksess for utøvere, publikum og alle de frivillige som stiller opp på dugnad. Aldri før har det blitt arrangert et så stort NM i klatring! Foreløpig program for helgen:

Lørdag 20: november:
07.00 – Hallen åpner
09.00 – Kvalifisering – Led, alle klasser inkludert para
14.30 – Kvalifisering – Speed, klasse ungdom BC og ungdom A
17:00 – Åpent for publikum – billetter legges ut på klubbens nettsider
17:30 – Presentasjon og visning – Led og para, klasse junior, senior og para
17.50 – Høytsvevende akrobatisk show med Amalie Nilssen Hagesæter
18.00 – Finaler – Led og para, klasse junior, senior og para
20.00 – Premieutdeling – led. klasse junior, senior og para
20.00-24.00 – Bankett og fest på mesaninen for de over 18 år. NB! Billetter må kjøpes på forhånd.

Publikumsbilletter til lørdagens finaler kan kjøpes her!

Publikumsbilletter til søndagens finaler kan kjøpes her!

Billetter til banketten på lørdag kan kjøpes her! NB! Begrenset antall plasser

Søndag 21. november:
07.30 – Hallen åpner
09.00 – Kvalifisering – Speed, klasse junior og senior
11.00 – Finaler – Led, klasse ungdom BC og ungdom A. NB! Billetter til publikum må kjøpes på forhånd
13.00 – Premieutdeling – Led. klasse ungdom BC og ungdom A
14.00 – Finaler – Speed, alle klassene
16.00 – Premieutdeling – speed (varer til ca. 16.30)

Det er ikke nødvendig å kjøpe publikumsbilletter til kvalifiseringen på lørdagen. Publikum må kjøpe billetter til finalene på lørdag og søndag. Utøvere som er med i NM har gratis publikumsinngang på finalene.

Detaljert program ser du helt nederst på siden her.

Åpningsshow før finalene på lørdagen

 

Før finalen vil Amalie Nilssen Hagesæter fra Motus Studio løfte energien og stemningen med sin høytsvevende akrobatikk! Hun opptrer med aerial silks, en form for luftakrobatikk med to stykker stoff som henger fra taket. Vi gleder oss til et spektakulært show!

Pengepremier i seniorklassene i ledklatring

Vinneren av seniorklassene for herrer og damer vil i år motta pengepremier og førsteplass belønnes med hele 10 000 skinnende blanke norske kroner! Andreplass får 5 000,- og tredjeplass 2 000,- Merk at kriteriet for kongepokal, minumum 15 seniordeltakere i hver klasse, må være oppfylt i begge klassene for at pengepremiene skal deles ut.

Dette er med andre ord en sterk oppfordring for å få med de beste utøverne både på senior herrer og senior damer i årets NM i ledklatring. Vinnere i junior-, para- og speedklassene vil få utdelt premier fra våre sponsorer.

Her er link til påmelding for alle klasser. Påmeldingsfrist 13. november!

Påmeldingsavgift: Senior kr 350 / Junior kr 300.

Her finner du oversikt over påmeldte til NM.

Redusert kapasitet i Vestveggen 13-22. november

Hovedrommet med konkurranseveggene være avstengt fra og med lørdag 13/11 for rutesetting. Det betyr at man kan komme og buldre og klatre tau på mesaninen uken før NM. Hovedrommet og kursrommet vil være sperret av med presenning for forberedelser til NM.

Selve NM-helgen vil det ikke være mulig for andre enn de som deltar i NM å klatre i Vestveggen. Anlegget vil være stengt fra fredag 19. november klokken 18.00 for rigging til NM. Vi åpner igjen med normale åpningstider mandag 22. november.

Olympisk klasse på rutesettingen

Adam Pustelnik var hovedrutesetter for ledklatringen i OL i Tokyo og han skal være hovedrutesetter for NM her i Bergen. Sammen med Joakim Louis Sæther, Patrick Pedersen, Helena Alemán Sobrino og Pierro DeBois (trainee) skal de sette ruter i verdensklasse for led og paraklatring.

Helena har tidligere vært rutesetter for verdenscupen i paraklatring så vi kan trygt si at det blir høy kvalitet på rutene for alle klassene.

Rutene vil bli værende på veggene også etter NM slik at alle får testet formen opp mot norges beste konkurranseklatrere.

For de som ikke får anledning til å se konkurransen live i Bergen vil hele arrangementet bli streamet på youtubekanalen til Norges Klatreforbund.

Generell informasjon
Arrangørklubb: Bergen klatreklubb
Arena: Vestveggen
Arrangementansvarlig klubb: Trond Kristian Kalstø
E-post: tk@bergen-klatreklubb.no

Arrangementansvarlig NKF: Siss Klev
Telefon: 906 59 139
E-post siss.klev@klatring.no

Hoveddommer: Ole Morten Olsen
Rutesettere: Adam Pustenik, Joakim Louis Sæther, Patrick Pedersen, Helena Alemán Sobrino og Pierro DeBois.
Speakere: Marius Moe og Runar Bang Sletvoll
Streaming:  PolarHD
Stream kommentator: Bjørn Sætnan

Format og regelverk

Klasse led og speed – funksjonsfriske
Endringer i regelverk 2021 – nye klasser funksjonsfriske
Ungdom BC jenter, gutter (2008, 2007, 2006) *
Ungdom A jenter, gutter (2005, 2004)
Junior jenter, gutter (2003, 2002)
Senior Damer, Herrer (2001<)
* I 2021 vil eldste klasse Ungdom C jenter, gutter (2008) kunne delta i NC og NM.

Klasse led – Para
Syn
Sittende
Overekstremiteter
Underekstremiteter

Det deles ut fire medaljer for herre og fire medaljer for kvinner. Hvis det er få deltagere blir herre og kvinner slått sammen. Minimum 2 utøvere for at klassen skal opprettholdes. Innad i de fire medalje klassene vil utøvere med ulike funksjonsnedsettelser konkurrere om samme medalje. For mer informasjon se: https://klatring.no/klassifisering-paraklatring

Parkering

Det er begrenset med parkeringsplasser i tilknytning til Åsane Arena så vi oppfordrer alle som har mulighet til det å benytte samkjøring eller kollektivtilbudet som finnes. Om man kommer med buss er det en liten spasertur fra Åsane Terminal til Åsane Arena, ca. 15 minutter å gå.

Matservering i Åsane Arena

Det er åpen kafè/kantine i andre etasje Åsane Arena som vil være åpen hele NM-helgen. Her serveres varmmat og påsmurt til en rimelig penge. I tillegg blir det salg av kaffe, kaker, is og brus inne i Vestveggen under NM.

Bankett/Fest lørdag kveld etter finalene

Det blir bankett med matservering (tapas) og muligheter for å kjøpe øl og vin på mesaninen i klatrehallen direkte etter at premieutdelingen er ferdig lørdag kveld. Banketten koster 250,- og dette dekker mat. Vi har leid inn egen DJ og fyrer opp røykmaskinen og discokulen denne kvelden – dette blir en fest du ikke vil gå glipp av! Billetter kan du kjøpe her. NB! Begrenset antall plasser.

Trykk her for å se detaljert program for hele helgen

Mer informasjon finner du på Norges Klatreforbund sine sider: https://klatring.no/arrangement/164