Bli medlem
Bergenshallen
Man-Tor  16.00->22.00
Fredag      STENGT
Lørdag      14.00->18.00
Søndag      15.00->19.00
Vestveggen
Man-Fre  09.00->22.00
Lørdag      09.00->18.00
Søndag      10.00->20.00
Bryggeriet
Man-Fre  16.00->22.00
Lørdag      11.00->19.00
Søndag      12.00->20.00
Årskort/månedskort gir tilgang mellom 07-23 alle dager

Sjekk driftsmeldinger for endringer
news-banner

Månedens klatrefelt: Uteveggen

Perfekt for nybegynnere både på bolt og kiler.

Månedens klatrefelt
Oppdatert 10.05.2021

Uteveggen ligger idyllisk til ved Osundet i Øygarden kommune. De nærmere 70 rutene er fordelt på fem sektorer, så her er god plass i disse koronatider.

Uteveggen ligger idyllisk til ved sjøen. Foto: Ågot Caroline Nilssen

Klippene er omlag 15 meter høye og tilnærmet loddrett. Det er mange overraskende gode tak i veggen, selv om det kanskje ikke ser sånn ut fra bakken. De fleste rutene ligger på grad 5 og 6, så her er fine muligheter til mengdeklatring for dem som liker det.

Frank Indrøy klatrer på Hyllesektoren på Uteveggen. Foto: Ågot Caroline Nilssen

Har du lyst å prøve deg på klatring på naturlige sikringer, er det flere greie ruter å øve seg på her. Ta med kamsikringer i så fall.

Ettersom anmarsjen kun er på fem minutter, er det greit å ta med barn hit. Den øverste sektoren er både barnevennlig og teltvennlig, så her er det flere som har overnattet. Husk at Uteveggen ligger på et sauebeite og det ikke er tillatt å ta med hunden ut hit. Husk også å lukke sauegrinden etter deg og plukk med deg alt søppel du eller andre tar med hit.

Uteveggen – Myrsektoren. Foto: Ågot Caroline Nilssen

Uteveggen benyttes ofte til klatrekurs i helger vår og høst, men i og med at det er så mange ruter her vil det sjelden by på noe problem.

Klatrekurs ved kummesektoren på Uteveggen. Foto: Ågot Caroline Nilssen

Fjellsportbutikken Ute.no har støttet utviklingen av feltet sammen med klatreklubben – derav navnet. Husk alltid å benytte eget utstyr til topptauklatring slik at boltehengerene som står fast i fjellet ikke slites ut og kan nytes av andre som kommer for å klatre.

Full oversikt over rutene på Uteveggen finner du selvsagt i klubbens rutedatabase.