Bli medlem
Bergenshallen
Man-Tor: 16:00 - 22:00
Fredag: STENGT
Lørdag: 14:00 - 18:00
Søndag: 15:00 - 19:00
Vestveggen
Man-Fre: 09.00 - 22.00
Lør: 09.00 - 18.00
Søn: 10.00 - 20.00
Bryggeriet
Man-Fre: 16:00 - 22:00
Lørdag: 11:00 - 19:00
Søndag: 12:00 - 20:00

Sjekk driftsmeldinger for endringer
news-banner

Månedens klatrefelt: Tavlen

Du kan oppleve historisk sus i solveggen om du tar turen til et av byens eldre boltede felt.

Tavlen
Oppdatert 07.02.2121

Tavlen i Marikoven (Askøy) byr på sva og vertikal klatring på tynne tak med innslag av jugs og riss. Tavlen er et av de eldre boltede klatrefeltene i Bergensregionen, og de fleste rutene ble gått i 1987 da en fortsatt måtte ta fergen for å komme til Askøy.

Tavlen ligger flott til, høyt i terrenget, og solen varmer fra tidlig formiddag til like før solnedgang. Tavlen passer også veldig godt på vinterdager om solen titter fram. Graderingene går fra 5- til 6+, og flere av rutene er ganske interessante også for de som klatrer hardere grader. Det er to kileruter på feltet, og spesielt Direkten 5-, er godt sikret, har gode tak og fin klatring.

ib-img

Hele Tavlen ble reboltet i 2015. Det kan nevnes at boltene ikke står tett i tett, så ta gjerne med klippstick om psyken ikke er den beste. Funfact: Flere av Askøyfeltene, inkludert Tavlen, var opprinnelig utstyrt med litt rare boltehengere og aluminiumskinner på ankerne. Noen av disse har nå fått et nytt liv som oppheng til høytalerne i Bryggeriet.

Tavlen er et av flere felt i Marikoven, som ligger en ganske kort kjøretur fra Bergen. Det er masse ruter i området. Anmarsjen til Tavlen kan være litt knotete første gang, men følger en beskrivelsen i føreren skal det gå greit.

Oversikt over rutene på Tavlen og i Marikoven finner du i klubbens rutedatabase, hvor det også er mulig å få tilgang til webfører/pdf.

ib-img